Logo for Parsclick
توجه: سایت برای مدت چند روز از تاریخ ۱۸ نوامبر از کار خواهد افتاد...

مستندات آفلاین

  میلاد جعفری میلاد جعفری
  August 15, 2016 at 12:29 PM
  ۲۵ امرداد، ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۹

به طور کلی مستندات زبان های برنامه نویسی یکی از روش های یادگیری و همچنین شناخت قابلیت های زبان ها و فریمورک های برنامه می باشد. استفاده از همین مستندات باعث می شود شما نیازی به حفظ کردن تمام کلاس ها و توابع و ... نیست.البته برای خیلی از افراد هزینه دسترسی به مستندات مهم هست و معولا بهترین مستندات هم مستندات سایت اصلی زبان برنامه نویسی و یا فریمورک می باشد.و از آنجایی که شاید همیشه دسترسی به اینترنت نداشته باشیم.حال دو راه حل پیش روی ماست:

  1. ساخت دفتر یاداشت اختصاصی برای زبان های مختلف
  2. استفاده از مستندات آفلاین

روش اول را کم بیش همه ی ما تجربه کردیم(به نوعی همون خلاصه نویسی درس هاست) اما هدف اصلی از نوشته این مطلب معرفی روش دوم است.در روش دوم شما مستندات زبان برنامه نویسی را به صورت آفلاین در حافظه شما ذخیره شه است و شما هر زمان که نیاز داشتید این به سراغ مستندات می روید

اما جمع اوری تک تک این مستندات علاوه بر وقت گیر بودن وهزینه زیادی هم برای شما خواهد داشت(دانلود کردن) بنابراین بعضی از افراد شروع به جمع آوری مستندات زبان های برنامه نویسی به صورت آفلاین کردند.و آنها را در قالب نرم افزار های تحت سیستم عامل و تحت مرورگر برای کاربران ارئه داده است.

در این مطلب قصد معرفی برخی از این نرم افزار های مفید را داریم.

Devdocs.io

به جرائت بهترین پک مستندات آفلاین که بیش از 140 زبان برنامه نویسی و فریمورک را گردآوری کرده است.این سایت توانایی ذخیره مستندات را در حافظه شما را دارد.یکی از ویژگی های خوب این اپلیکیشن قابلیت نمایش حجم مستندات برای ذخیره سازی می باشد.در این حالت شما می توانید حجم مستندات هر یک از زبان های خواسته شده شما چه مقدار می باشد یکی از مهم ترین ویژگی های این اپلیکیشن استفاده از روش خاص جمع آوری مطالب می باشد.به این صورت که شما در مستندات تنها کد ها و توضیحات آن را در اختیار دارید.رای مثال حجم مستندات زیان برنامه نویسی سی پلاس پلاس 16 مگابایت می باشد..همچنین شما می توانید به راحتی بین تمام مستندات موجودبه دنبال عبارت یا کلملت مورد نظر خود بگردید.البته واضح است که این اپلیکیشن فقط تحت مرورگر اجرا می شود.این اپلیکیشن قابلیت تغییر ظاهر از حالت روشن به حالت تاریک را داراست.

https://Devdocs.io

Dash

نرم افزاری تحت مک می باشد که با پشتیبانی از ۱۵۰ زبان برنامه نویسی و فریمورک. مهم ترین ویژگی این نرم افزار ذخیره سازی تمام بخش از جمله تصاویر و مثال ها می باشد.از ویژگی های دیگر این نر م افزار وجود نسخه ی iOS این نرم افزار می باشد.همچنین این نرم افزار تقریبا با تمام ادیتور ها و IDE های معروف توانایی ادغام را دارد. امکان جستجو در میان مستندات و همچنین رابط کاربری زیبا از امکانت این نرم افزار می باشد.

https://kapeli.com/dash

Velocity

نرم افزار Dash را اگر بخواهید در ویندوز اجرا کنید باید Velocity را نصب کنید. Velocity از دیتابیس Dashاستفاده می کند.رابط کاربری زیبا از ویژگی های این نرم افزار می باشد.از معایب برنامه پولی بودن آن است.

http://velocity.silverlakesoftware.com

Zeal

نرم افزار با پشتیبانی از ۱۹۰ زبان برنامه نویسی و فریمورک با پشتیبانی از دیتابیس Dashو قابلیت اجرا در محیط های ویندوز و لینوکس و مک .این نرم افزار همچون Dash مستنات کامل زبان برنامه نویسی و یا فریمورک را دانلود می کند.این نرم افزار قابلیت جستجو عبارات و کلمات را داراست.

http://zealdocs.org

Microsoft help Viewer

نرم افزار همراه با نرم افزار ویژال استودیو نصب می شود و مستندات .NET و SQLو چند زبان برنامه نویسی دیگر را پشتیبانی می کند را درون خود دارد.

https://www.visualstudio.com

من خودم به صورت مشترک از اپلیکیشن Devdocو نرم افزارzeal استفاده می کنم.

دوستان شما اگر اپلیکیشن و یا نرم افزار های از این دست می شناسید در نظرات آن را معرفی کنید.