Logo for Parsclick
توجه: سایت برای مدت چند روز از تاریخ ۱۸ نوامبر از کار خواهد افتاد...

آشنایی با چرخه رنگ و هارمونی رنگها

  امیر کیان امیر کیان
  April 5, 2016 at 2:55 PM
  ۱۷ فروردین، ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵

آشنایی با هارمونی رنگ‌ها و چرخه رنگ

در این مقاله قصد دارم به صورت مختصر و هرچند جزئی در رابطه با هارومونی و سازگاری رنگها با هم صحبت کنم که نه تنها برای ما که طراح وبسایت هستیم مفید است بلکه برای تمامی افراد نیز مفید است.

هارمونی در لغت به معنای هماهنگی هست.هارمونی یعنی داشتن نظم و ترتیب اجزای یک کل به صورتی که با دیدن آن در انسان احساس خوشایندی و تعادل به وجود بیاورد. اگر هارمونی در چیزی وجود نداشته باشد آن شی هم زشت هست و هم بی‌ریخت. داشتن هارمونی بیش‌ازحد هم انسان را خسته می‌کند به‌هرحال تنوع لازم است.

وجود هارمونی در تمام عرصه‌ی زندگی وجود دارد ولی ما می‌خواهیم در این مقاله در مورد هارمونی درباره‌ی رنگ‌ها و چیدمان درست رنگ‌ها در کنار یکدیگر صحبت کنیم.

دایره ی رنگ

دایره ی رنگ

باید اول‌ازهمه با دایره‌ی رنگ آشنا بشویم،همان‌طور که در شکل فوق می‌بینید, ما سه رنگ اصلی داریم که در مثلث رنگ مشخص‌شده است و این سه رنگ عبارتند از آبی و زرد و قرمز. به این خاطر به این رنگ‌ها رنگ‌های اصلی میگویند به این علت که رنگ‌دانه‌های آن‌ها از هیچ رنگ دیگری به‌ جز خودشان تشکیل نشده است.

در کنار رنگ‌های اصلی. رنگ‌های فرعی یا ثانویه راداریم که از ترکیب دورنگ اصلی به دست می‌آیند و این رنگ‌ها نارنجی و سبز و بنفش هستند.

رنگ ترکیبی راداریم که از ترکیب یکرنگ فرعی بارنگ اصلی هم‌جوار خود به وجود می‌آیند که این رنگ‌ها عبارت‌اند از زرد- نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، آبی-بنفش، آبی-سبز و زرد-سبز

رنگ مکمل: در دایره‌ی رنگ همیشه وقتی‌که ما به یک رنگ نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم تمام‌رنگ‌های اصلی را داشته باشیم یا آنکه رنگ خودرنگ اصلی هست یا ترکیبی از رنگ اصلی است و یا از ترکیب دورنگ اصلی ایجادشده است ولی نمی‌توان رنگی داشت که سه رنگ اصلی را در خود داشته باشد (ترکیب ۳ رنگ اصلی سیاه می‌شود)

پس رنگ مکمل که به آن متضاد نیز گفته می‌شود رنگی است که رنگ انتخابی را کامل کند و ترکیبی از ۳ رنگ اصلی را به وجود بیاورد.رنگ مکمل زرد بنفش است چون از دورنگ اصلی قرمز و آبی تشکیل‌شده است و ترکیب ۳ رنگ اصلی کامل می‌شود. رنگ‌های مکمل در دایره‌ی رنگ دقیقاً روبروی هم قرارگرفته‌اند.

حال که اندکی با رنگ‌ها آشنا شدیم می‌خواهیم بپردازیم که کدام رنگ بارنگ دیگر هارمونی دارد.که در زیر تعدادی روش گفته‌شده است.

هارمونی بر اساس هم‌جواری رنگ‌ها

در دایره‌ی رنگ سه رنگی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند دارای هارمونی می‌باشند که به آن‌ها رنگ‌های هم‌جوار و پیوسته گفته می‌شود.

هارمونی بر اساس هم‌جواری رنگ‌ها

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل

رنگ‌های مکمل با یکدیگر هارمونی خوبی رادارند و در دایره‌ی رنگ روبروی یکدیگر قرارگرفته‌اند و دارای بیشترین کنتراست(تضاد رنگی) نسبت به یکدیگر هستند

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل

هارمونی بر اساس رنگ‌های ۳ گانه(مثلث رنگ)

درواقع در مثلث رنگ که با یکدیگر تشکیل یک مثلث متساوی‌الاضلاع را می‌دهند با یکدیگر دارای هارمونی هستند ولی برای داشتن هارمونی بهتر؛بهتر است یکرنگ را از رنگ‌های اصلی انتخاب کرد.

هارمونی بر اساس رنگ‌های ۳ گانه(مثلث رنگ)

هارمونی بر اساس رنگ‌های متساوی‌الساقین

با نگاهی به این ترکیب هارمونی می‌توان فهمید که سه رأسی که باهم تشکیل یک مثلث متساوی‌الساقین را می‌دهند با یکدیگر دارای هارمونی هستند

هارمونی بر اساس رنگ‌های متساوی‌الساقین

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل مستطیل

رنگ‌های مستطیلی چهار رنگ هستند که دوبه‌دو باهم مکمل‌اند. این الگوی قوی امکان ایجاد تنوع بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. برای گرفتن نتیجه بهتر یکی از رنگ‌ها را رنگ اصلی قرار بدهید، همچنین باید توازن رابین رنگ‌های گرم و سرد رعایت کنید

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل مستطیل

هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل مربع

مانند هارمونی رنگ‌های مکمل مستطیل ولی فاصله‌ی بین رنگ‌ها در چرخه رنگ باهم متفاوت است که به این هارمونی‌ها هارمونی‌های ۴ رنگی گفته می‌شود. در این وضعیت نیز اگر یکرنگ را اصلی قرار دهید و توازن رنگ‌های گرم و سرد را رعایت کنید نتیجه خوبی از آن می‌گیرید

هارمونی بر اساس طبیعت

هیچ‌چیز برای درک کردن هارمونی رنگ‌ها در کنار یکدیگر بهتر از مشاهده‌ی طبیعت نیست.خداوند بهترین نقاش است و به بهترین شکل عناصر طبیعت را رنگ‌آمیزی کرده است.می‌توانید برای گرفتن نتیجه‌ی خوب از هارمونی رنگ طبیعت الهام بگیرید

هارمونی بر اساس طبیعت

در آخر می‌خواهیم بگویم که تمامی رنگ‌ها بارنگ مشکی و سفید هارمونی دارند. رنگ سفید باعث بازتر شدن آن رنگ می‌شود و رنگ سیاه باعث گرفتگی و جذب شدن آن رنگ می‌شود.