Logo for Parsclick
توجه: سایت برای مدت چند روز از تاریخ ۱۸ نوامبر از کار خواهد افتاد...

طرز کار با Platypus

  محمد محمودی محمد محمودی
  December 31, 2015 at 11:35 AM
  ۱۰ دی، ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۵
Platypus یه ابزار برای دولوپر های اپل هست که باهاش می تونن اسکریپت های خودشون رو تبدیل به اپلیکیشن اپل کنن ,Platypus در سال ۲۰۰۳ با زبان objective-c نوشته شده است شما می تونید زبان هایی مانند php,Perl,Python,Ruby ,... رو روی این اپ اجرا کنید.
Platypus یه نرم افزار اپن سورس و رایگان می باشد که لایسنس مطلق به BSD است
خوب دیگه معرفی بسته بریم شروع کنیم . Platypus رابط کاربری ساده ای داره و هر کسی با هر زبانب می تونه با app کار کنه , به محض این که روی Platypus کلیک کنید محیط زیر رو می بینید:یه اسکریپت انتخاب کنید ( با select script ... ) یا اینکه یه اسکریپت کوچیک با دکمه + New بسازید ( فقط برای اینکه طرز کار با app رو بفهمید ).یه اسم برای پروژه تون انتخاب کنید ( تو App name ) حالا وقتشه که زبان مورد نظرتون رو انتخاب کنید script type این زبان ها از پیش تعریف شدهست پس اگر زبان مورد نظر شما توی لیست نبود می تونید از گزینه other استفاده کنید و جایی که زبانتون نصب شده رو بهش معرفی کنید.

خوب حالا نوبته خروجی پروژه مونه که باید تعیین کنیم از چه نوعیه:

None:

این گزینه به شما هیچ شی گرافیکی رو نمایش نمی ده ولی پروژه شما در حال اجرا در بکگراند است ( من این گزینه رو زمانی بهتون پیشنهاد می کنم که دارید از یه کتابخونه گرافیکی استفاده می کنید مثلا tk ,tknet ,shoes ,... و یا شیطنت هاتون

Progress Bar:

همون طور که از اسمش معلومه قراره به ما یه پنجره کوچیک بده که قابلیت پردازش زمان اجرای اسکریپت مارو داره مزایای Progress Bar اینه که یه دکمه cancel به کاربر می ده تا هر وقت کاربر خواست پروژه رو نیمه کاره رها کنه و یک خط ابی رنگ که به کاربر نشون می ده که کی این اسکریپت به پایان می رسه اگر به Progress Bar دقت کرده باشد یه گزینه Detail داره که می تونید پیام هاتون رو به کاربر برسونید با یه print ساده:Text Window:

یه پنجره با سایز متوسط می ده که فقط می تونید داخلش text چاپ کنید مثله ترمینال ( ولی مثله ترمینال عمل نمی کنه ، تعاملی نیست ).Web View:

این گزینه به شما امکان نوشتن HTML و CSS را می دهد شما می تونید با اضافه کردن عکس ها وفایل های دیگر به پروژه ظاهری زیبا درست کنید ( که در ادامه طرز درج فایل هارو می گیم ).Status Menu:

در Menu یه اپشن اضافه می کنه که باعث می شه تا با کلیک بر روی اپشن اسکریپت ما اجرا بشه:Droplet:

و اخرین گزینه که به ما به پنجره ی مربعی شکل می ده که امکان دریافت فایل از طرف کاربر را برای ما فراهم می کند

نوبت به تنظیماته ایکون پروژه می رسه که در سمته چپ Platypus است روی گزینه اپشن بزنید و عکسی که برای پروژه می خواید رو تعیین کنید.Identifier, Author and Version:

حالا نوبته معرفی خودتون و ورژن پروژه تونه
Identifier به صورت دیفالت ترکیب اسم خودتون و اسم پروژه ست که حتما باید uniq باشه
ولی شما می تونید این رو سفارشی کنید ولی نباید قالبش رو بهم بریزید.

Requires Administrator privileges:

این تیک وقتی باید فعال باشد که شما احتیاج به دسترسی ادمین توی پروژه دارید مثلا فایل های داخله کتابخونه مک رو فقط ادمین دسترسی داره ( همون sudo خودمون ).Runs in background:

اگر این گزینه فعال باشه پروژه در بکگراند اجرا میشه (فرقش با output اینه که دیگه داخبه Dock (منوی اپل ) هم نشون نمی ده.

Remain running after completion:

این گزینه اعلام می کند که اسکریپت ما یک بار در سیستم کاربر اجرا شدهBundled Files:

در این قسمت می تونیم فایل هایی که در پروژه لازم داریم مثله فایل های دیتابیس عکس ها موسیقی و... رو بزاریم و تو پروژه لود کنیم حالا می گید چه نیازی به این کار داریم به صورت عادی فایل هامونو می زاریم اگه این کارو نکنید فایل هاتون مخفی نمی شه!بالاخره می تونید روی Create بزنید اسم پروژه و مکان رو بزنید و نتیجه رو ببینید.تنظیمات Platypus:


Default Editor: توی این قسمت می تونید ادیتور موردعلاقتون رو تعین کنید
Default Text Encoding: فرمت پروژه رو تعین میکنه که اگر فارسی کار می کنید روی UTF-8 تنظیمش کنید
Default Bundle identifier: قالب identifier رو تعین کنید
Default Author Name: اسم خودتون رو وارد کنید که دیگه لازم نباشه موقع ساخته پروژه اسم خودتون رو هی وارد کنید
On Creation -> Open Application: بعد از اتمام ساخت پروژه رو باز می کنه
On Creation -> Reveal In Finder: بعد از اتمام ساخت پوشه پروژه رو باز می کنه
Create App On Script File Change: بعد از هر بار تغیر در پروژه(اسکریپت خام ) یه app هم می سازه
Command line tools: اگر این گزینه نصب نبود install کنید ( برای اجرای نرم افزار به کار می ره اگر روی سیستم xcode داشته باشید اتوماتیک نصب میشه )


برای ارتباط با ما از ایمیل پارس کلیک استفاده کنید mohammad@parsclick.net