Logo for Parsclick
توجه: سایت برای مدت چند روز از تاریخ ۱۸ نوامبر از کار خواهد افتاد...

تجربیات و تکنیک‌های برنامه‌نویسی

  امیر کیان امیر کیان
  October 12, 2016 at 10:10 PM
  ۲۱ مهر، ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۰

چرا باید برنامه‌نویسی را یاد بگیرم؟

برنامه‌نویسی و کد نویسی به ما فکر کردن و راه‌حل مسئله و الگوریتم‌ها را به ما میاموزد و ما را با چالش حل مسئله روبرو می‌کند و پس می‌توان نتیجه گرفت برنامه‌نویسی جدایی از علم یک سبک زندگی است چراکه هر مسئله‌ای را می‌توان از دیدگاه الگوریتم به آن نگاه کرد و راه‌حل‌هایی برای آن اندیشید و پیاده‌سازی کرد.حال میریم به سراغ روش‌های که من شخصاً به آن‌ها رسیده‌ام.و به روند برنامه‌نویسی و پیشرفت شما کمک می‌کند.

شروع برنامه‌نویسی

اول‌ازهمه واجب است که داکیومنت ها و کدها و مستندات آموزشی را مطالعه کرده و فیلم های آموزشی را ببینیم و فایل‌های آموزشی را تکرار و تمرین کنیم و بعد بریم سراغ کد نویسی برویم.(من افرادی را دیدم که فکر می‌کنند که اگر مستقیماً برن سراغ حل مسئله‌ای که حتی صورت‌مسئله را به‌درستی درک نکرده‌اند و راه‌حل آن مسئله را نمی‌دانند زودتر به نتیجه میرسند درحالی‌که چند برابر وقت و انرژی خود را هدر می‌دهند.)

حل مسئله

وقتی‌که با یک مسئله‌ای روبرو میشود و پس از تجزیه و تحلیل مسئله و واکشی اطلاعات مسئله برای حل مسئله یک فضای نمونه دارید که حاوی تعدادی از راه‌حل‌ها هست.پیشنهاد من این است که با چیزی که در ابتدا بلد هستید کد رو پیاده‌سازی کنید در ابتدا و نیازی نیست که از چیزهایی که بلد نیستید استفاده کنید و وقت و زمان را هدر بدهید.

تست

تنها راهی که می‌توانید بفمید که راه‌حل انتخابی مناسب است و درست‌کار می‌کند درنهایت تست آن است و برای تست کردن باید به این نکته توجه کنید که راه‌حل را روی پروژه‌ی اصلی پیاده‌سازی و اجرا نکنید تا زمانی که از صحت راه‌حل مطمئن نیستید چراکه موقعی هم که راه‌حل انتخابی درست باشد ممکن است در پروژه درست‌کار نکند و شما فکر کنید که راه‌حل اشتباه باشد!

نمونه‌سازی

همان‌طور که گفتم برای تست کردن یک راه‌حل بهتر است که آن را در یک فایل تست و نمونه کوچک و به‌صورت مجزا اجرا کرده و از صحت آن حداقل مطمئن شوید و بعد به سراغ پیاده‌سازی آن روی پروژه‌های بزرگ بروید.

یادگیری زبان انگلیسی

بیشتر منابع که برای برنامه‌نویسی وجود دارند به زبان انگلیسی هستند و وقتی‌که قرار است یک فرد به‌عنوان برنامه‌نویسی از تکنولوژی بروز و زبان جدیدی استفاده کند همواره با این چالش روبه‌رو است که منابعی که به زبان فارسی در اختیار دارد یا خیلی کم هستند یا کامل نیستند و یا نقص دارند.

تا زمانی که هم از کتاب‌های ترجمه‌شده استفاده بکنید نمی‌توانید به‌درستی به مطلب مسلط شوید چون موقع ترجمه‌ی کتاب‌ها مترجم آن‌ها را به زبان فارسی برگردانده مطابق میل خودش و برداشت خودش را می‌نویسد که این می‌تواند شمارا گمراه کند،پس به‌نوعی می‌توان گفت که بهترین زبان برای برنامه‌نویسی زبان انگلیسی هست.

تایپ سریع

قبل از یادگیری برنامه‌نویسی پیشنهاد می‌کنم که اصول تایپ صحیح و درست را یاد بگیرید که موجب سرعت و خستگی کمتر و ایجاد لذت موقع کار کردن میشود.

استفاده از ide

هیچ برنامه‌نویس پرفکتی وجود ندارد که بتواند تمام کدهای را بیت به بیت بداند و حفظ باشد و از آن‌ها استفاده کند و با نت پد کد بنویسد این به معنی حرفه‌ای بودن نیست.از ide استفاده کنید وکدنویسی و کامنت گذاری و ... را به Ide واگذار کنید و فقط فکر خود را به ide منتقل کنید و از برنامه‌نویسی در محیط ide لذت ببرید.

شخصی‌سازی محیط کاربری

آیا شما وقتی‌که پشت ماشین خود میشینید صندلی و آینه و ... را برای خودتنظیم نمکنید وهمان طوری که نشستید رانندگی می‌کنید؟!درواقع محیط کاربری شما هم مثل ماشین شما میمونه که باید آن را به میل و سلیقه خود و البته کنار استانداردها شخصی‌سازی کنید.

یک‌زبان را بدانم و یا چند زبان

خود من به‌عنوان کسی که کار طراحی وب‌سایت می‌کند باید بگم که حوزه‌ی برنامه‌نویسی و دانش یک دیزاینرو طراح سایت باید خیلی بالاتر از کسانی باشد که فقط روی یک موضوع فوکوس می‌کنند بهتر است که از هر چیزی مقداری را بدانید و هر موقع که نیاز شد خود را در آن ارتقا بدهید.

اعتمادبه‌نفس

نترسید و هول نکنید وقتی‌که به یک مسئله برخورد می‌کنید و از اینکه به زبان انگلیسی هست سورسش و منبعی وجود ندارد و... سرد و نامید و کنف نشید.این‌همه الگوریتم برای پیاده‌سازی مسئله وجود دارد با صبر و حوصله و پشتکار و اعتمادبه‌نفس از پس هر مسئله‌ای برمیاید.این‌رو قول میدم به شما به من اعتماد کنید.

انجام پروژه‌های کوچک

هرچقدر هم برنامه‌نویس خوب اگر فکر می‌کنید هستید یا در بین دوستان و آشنایان بهترین برنامه‌نویس باشید تا وقتی‌که نتوانید از انجام پروژه‌های برنامه‌نویسی واقعی بربیاید؛فایده‌ای ندارد.

درواقع پروژه‌ها رزومه‌ی کاری ما برنامه‌نویسان را تشکیل می‌دهند پس وقتی‌که بر روی پروژه‌ای کار می‌کنید بیشترین سعی و تلاش خودتان را بکنید و در انجام پروژه‌ها انرژی بزارید که بهترین کارتان را ارائه دهید.

برای شروع از پروژه‌های کوچک شروع کنید و سعی کنید که قابلیت‌های پروژه را به‌مرورزمان اضافه کنید و ازبس خواسته‌های مشتری بربیاد.درواقع ویتوان گفت که انجام پروژه‌یک نوع تمرین عملی واقعی هست که وقتی بتوانید از پس آن با موفقیت بربیاد می‌توان گفت که دانش کافی برای انجام پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر رادارید و اگر هم در انجام پروژه با شکست روبرو شوید نقاط ضعف خود را پیدا می‌کنید و تجربه‌ی بیشتری کسب می‌کنید.

کلام پایانی

در آخر هم می‌خواهم بگویم همیشه در حال یادگیری و پرسیدن و بروز کردن اطلاعات خود باشید تا تاریخ انقضای معلوماتتان نگذرد و علم خود را نشر و تمام چیزهایی که یاد گرفتید را نشر بدهید و به سوا لات دیگران هم پاسخ بدهید چراکه یکی از راه‌های از یاد نرفتن چیزی که بلدید و گسترش علمتان همین راه است.

البته تمام چیزهایی که گفتم نظر شخصی بنده بود،باشد که مفید باشد و از شما دوستان میخواهم تجربیات و تکنیک هایی خودتان رکه که به برنامه نویسی به ما کمک میکند را در کامنت برای من بنویسید تا به این مقاله اضافه کنم و مقاله را کامل تر کنم.