Logo for Parsclick
توجه: سایت برای مدت چند روز از تاریخ ۱۸ نوامبر از کار خواهد افتاد...

معرفی جاوا

  امیر کیان امیر کیان
  December 13, 2015 at 2:18 PM
  ۲۲ آذر، ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۸
اول‌ازهمه می‌خواستم از آشنایی خودم با این زبان بگویم؛ چندی پیش برنامه‌ای نوشتم تحت وب که فقط توسط مرورگرهای وب قابل‌اجرا بود؛ ولی وقتی‌که دوستم از من خواست که برنامه‌ی نوشته‌شده رو به یک اپلیکیشنی تبدیل کنم که روی اکثر سیستم‌عامل‌ها قابل پیاده‌سازی و اجرا باشد،به این فکر افتادم که چه خوب می‌شود که زبانی که با آن برنامه‌نویسی می‌کنیم، بتوانیم با آن انواع برنامه‌ها رو بنویسیم چه تحت وب و اپلیکیشن و حتی برنامه‌های اندروید و تحت هر پلتفرمی قابل اجرا باشد.
بعد از کمی تحقیق و پرس‌وجو، با دو زبان محبوب C# و جاوا آشنا شدم.در زبان سی شارپ هم می‌شود تحت وب‌نوشت و هم اپلیکیشن وهم برنامه‌های اندروید ولی برنامه‌های نوشته‌شده با این زبان به سیستم‌عامل ویندوز محدود می‌شوند چون محصول شرکت ماکروسافت هستند ولی از طرفی هم دیدم که زبان جاوا همین قابلیت‌ها را دارد و حتی برای کارت‌های هوشمند هم می‌شود برنامه نوشت .توسط جاوا و از همه مهم‌تر اینکه این زبان به کدهای ماشین کامپایلر می‌شود و تحت هر پلتفرمی قابل‌اجراست.
پس از اندکی شناخت و کار کردن با جاوا متوجه شدم که این زبان دارای ۴ نوع ویرایش برای کارهای مختلف است

Java card for smartcard

برنامه‌نویسی کارت‌های هوشمند که توسط جاوا صورت می‌پذیرد که به جاوا کارت معروف هستند.

JavaME

جاوا نسخه میکرو قسمتی از پلتفرم جاوا است که برای برنامه‌نویسی بر روی دستگاه‌های کوچک به کار می‌رود.درگذشته به این پلتفرم، J2ME می‌گفتند.

JavaSE

Java Platform, Standard Edition یا Java SE که نسخه‌ی استاندارد امروزی جاوا هست.که برای توسعه برنامه برای اپلیکیشن و تحت وب به کار می‌رود

JavaEE

که به آن j2ee نیز میگویند و سرنام Java Platform, Enterprise Edition این کلمات است.که بیشتر از نسخه‌ی انتزاعی از Javase است و برای برنامه‌نویسی تحت وب بیشتر کاربرد دارد.


اگر بخواهم مزایای این زبان رو به‌طور خلاصه بگویم
  • سینتکس های این زبان بسیار شبیه زبان سی استایل است پس کسانی که با این زبان سی آشنا هستند به‌راحتی می‌شود سوییچ کنند روی این زبان و از طرفی دیگر یک‌زبان محبوب است و پس تا ۵ سال دیگر جایگاه خوبی دارد.

  • از خصوصیات شی گرایی بهتر پشتیبانی می کند و از خصوصیات سطح پایین کمتری برخوردار است.

  • کدهای این زبانه به کدهای بیتی کامپایلر می‌شوند و پس رو هر پلتفرمی قابل‌اجراست

  • با جاوا می‌شود هر نوع برنامه‌ای رو نوشت که این قدرت این زبان رو نشان میدهد برنامه‌های تحت وب ،اپلیکیشن،کارت‌های هوشمند و برنامه‌های اندروید

  • اداره‌ی خودکار حافظه

  • و...

این تجربه‌ی کوچک من بود در آشنایی با این زبان که وقتی دنبال منابع آموزشی می‌گشتم منابع فارسی کمی رو یافتم برخلاف زبان سی شارپ که منابع فارسی زیادی دارند. ولی بعد از اندکی گشت‌وگذار در وب به سایت پارس کلیک سرزدم که یک منبع کامل و عالی برای ما فارسی‌زبانان است و توانستم از آموزش‌های خوب این سایت بهره ببرم.